top of page

Üzerine en çok şarkılar söylenen, şiirler yazılan, resimler çizilen olgu: AşkAşk Nedir?


Aşk, bir başkasına duyulan aşırı sevgi hali diyeceğimiz basit bir tanım değildir. Kişilerce farklı tanımlara sahip ve cümlelerle dile getirilemeyecek kadar tarifsiz bir duygudur. Kimisi için tanımı bir şiirin mısrasın da kimisi için ise güzel bir cümlenin içinde saklıdır.

Karıştırılan kavramlardan birisi ise aşk ve sevgidir. Aşk birinin size olan karşılıksız sevgisi değildir. Aşk, kişilerin birbirine olan karşılıklı sevgi halidir. Verilen sevgi ve değerin derecesi önemli değildir. Kişiler karşılıklı bir ilişki içerisinde ve karşılıklı bir alış-veriş halinde olması asıl aşktır.


Platonik aşk gerçek aşk mıdır?


Kişilerin karşısındaki habersiz olarak sevmesi ve tek taraflı sevgi durumu olarak da bilinir. Birçok insanda olan ve günümüzde daha da fazlalaşan bir durumdur. Kısaca karşıdaki kişiye duygularını ifade etmekte çekinen kişiler tarafından oluşturulmuş bir kavramdır. Peki platonikler gerçekten aşık mıdır? Hem evet, hem hayır. Birine karşı duygular beslememiz gayet normal bir durumdur. Ancak bunu anormal yapan bu duyguları kendi dünyamızda tek başına yaşıyor olmamızdır. Bu sebeple kaybedecek bir şeyimizin olmadığının farkına varıp bu duygularımızı paylaşmamız gerekir. Bize verilecek cevap bizi üzebilir ya da sevindirebilir. Ancak bilmeliyiz ki her ne cevap olursa olsun duygularımızı açığa vurmanın tatmini bize yetecektir.


Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Gerçek aşkın işaretleri?


Aşk, üzdüğü zaman tamamen üzen sevindirdiği zaman ise tamamen sevindiren uç bir duygudur. Aslında aşk bir dalgaya kapılmak gibidir. Karşımızdaki ne isterse onu yapar ve her şeyi ona feda edersiniz. Onunla Geçirmiş olduğunuz zaman diliminde yaşamadığını hissettiğiniz tüm duyguları yaşarsınız. Onsuz olduğunuz her saniyede ise özlem çekersiniz.

Bununla ilgili birkaç tavsiye verecek olursak;

· Olmadan yaşayamayacağınıza inanırsınız

· Teniniz birbirine uyumlu ve sıcaktır.

· Huzurun onunla olduğunu düşünürsünüz

· Onunla olduğun her an kendin gibi olabildiğin sayılı zamanlardandır.

· Konuşmanın sadece onunla anlamlı olduğunu hissedersiniz.

· Gerçek aşk, hayal kırıklığı barındırmaz.

· Çok önemli anlarınızda bile işinizi gücünüzü bırakıp onu hayal ediyosanız

· Birlikte yemek yemek, vakit geçirmek çok hoşunuza gidiyorsa

· Her çalan telefonda o arıyor diye heyecanlanıyorsanız

· Onunla buluşacaksınız diye saatler, hatta günler öncesinde kıyafet seçmeye, kişisel bakımınızı yapmaya başlıyorsanız

· Hayatınızdaki her şeyi onunla paylaşmak istiyorsanız

Aşkın Vücudumuzdaki yorumu


Bir kimyasal fırtına olarak bahsedilir aşk. Gerçekten de öyledir. Beynimizi döndüren, karındaki kelebeklerin suçlusu bir fırtına. Peki aşk beynimize neler yapar?

Aşkın vücudumuzdaki en belirgin etkisi dopamin seviyesi üzerindedir. Bizi heyecandan ölecekmiş gibi hissettirirken, mutlu eden dopamin, aynı zamanda tutku ve bağımlılıkla ilişkili bir kimyasalıdır. Yani karnımızda gerçekte kelebekler uçmuyor, sadece dopamin salgısı artıyor.

Vücudumuzdaki diğer etkileri ise oksitosin ve vazopressin dediğimiz hormonların seviyelerini arttırmaktır. Oksitosin dediğimiz hormon diğer adıyla şefkat hormonudur. Sevginin, yardımın, merhametin temelini oluşturan şefkat aşk için olmaz bir duygudur. Vazopressin dediğimiz hormon ise sadakat hormonudur. Duygularımızı paylaştığımız kişiye karşı olan bağlılığımızı, onsuz yapamamanın vermiş olduğu boşluk hissinin sebebidir.

Aşkın kimyasallar dışında beynin frontal lob denen bölge üzerinde de etkisi bulunur. Frontal lob bizim sağlıklı düşünüp karar vermemizi sağlayan sosyal kuralarının bulunduğu beyin bölgesidir. Fakat insan aşıkken tüm bu yetilerin normalden daha sessizleştiğini görüyoruz. Aşk insanın gözünü kör eder demeleri bu yüzdendir. Çünkü aşık olan kişi gerçeği değerlendiremez.Aşkın ömrü ne kadar?


Aşk içerisinde farklı birçok duyguyu barındıran bir duygu olduğu için içerisinde sonsuzluğu barındırır. Bazılarının dediği “Aşkın ömrü 3-4 aydır.” Tanımı yanlıştır. Çünkü 3-4 ay olan karşımızdaki ile olan heyecanın süresidir. Aşk, için belirli bir zaman biçmekten ziyade kişilerin aşka olan inancına bir zaman koymak daha mantıklı olacaktır.


Peki bir gün aşklar gerçekten biter mi?


Bu soruya kesin bir biter ya da bitmez demek mümkün değildir. Çünkü herkesin yaşadığı aşk için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Aşk duygusunun tanımının kişilerce farklılık gösterdiği gibi yaşanılanlar ve içlerinde bulundukları durumlar da farklılık gösterebilir. Ayrıca her ikili ilişkinin de aşk olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu yüzden gerçek bir aşkın durum kişilere ayrılık getirse bile bitmeyeceğini söylemek mümkündür.


Aşk herkesin ölmeden mutlaka yaşaması gereke nadir duygulardandır. Unutmayalım ki aşk bir gün kapınızı çaldığında yapmamız gereken tek şey onu bırakmamak olmalıdır.
47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page