top of page

Gece İnsanı Ya Da Gündüz İnsanı Olmak

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2021

Geceler çoğu insan için uykuyu ve dinlenmeyi ifade eder. Fakat bazı insanlar bu konuda yarasa gibidir. Herkesin uyuduğu gece vakitlerinde daha uyanıktırlar. Yapılacak işlerini geceye bırakırlar. Çoğunun ortak argümanı gecenin daha sessiz ve üretebilir fonksiyonda olmasıdır. Bu insanlar geceleri uyanık oldukları için gündüzleri uyuyarak geçirirler. Bizim annelerimizin bu konudaki görüşü ise hepimizin malumudur. Gece uyumalı ve sabah erken kalkmalıyız. Peki ya gerçekten öyle mi?


Gündüz inşaları daha mı başarılı?


Yapılan araştırmalar gece uyumayan sabah da kalkmayan gece insanlarının gündüz insanlarından daha az başarılı olmadığını gösterdi. Yani toplumun ortak kabulü olan ve aslında bir tembellik belirtisi olarak görünen bu durum insanın hayatını başarısızlığa sürüklemiyor. Bu nedenle eğer gece çalışıyorsanız başarının gündüz çalışmakta olduğunu düşünerek bundan vaz geçmeyin.


Gündüz İnsanı Ve Gece İnsanını Karşılaştıralım

  • Gece ve gündüz insanlarının zekalarının ölçüldüğü bir çalışma gece insanlarının gündüz yapılan testlerde dahi bir tık daha zeki olduklarını ortaya koydu.

  • Gündüz insanları gece insanlarına göre partnerlerine daha sadıklar. Cinsel dürtülerin daha çok gece aktif olduğunu düşündüğümüzde bu durumu anlayabiliriz.

  • Gece insanları sigara ve alkol gibi bağımlılıklara daha yatkınlar.

  • Gündüz inşaları çok daha sebatkar, işbirlikçi, anlaşılabilir ve proaktiftirler. Aynı zamanda gece insanlarına göre daha az ertelerler.

  • Gündüz inşaları daha mutlu olabilirler.

Alışılanın Dışına Çıkmak


Gündüz insanlarıyla yapılan bir çalışma ilginç bir sonuç ortaya koydu. Çalışmada gündüz insanları için çalışma saatinin dışında olan bir saatte çözülmesi gereken problemin daha hızlı çözüldüğünü buldular. Yani kişinin normal çalışma saatinin dışına çıktığında bazen problemleri daha hızlı çözebileceği görülüyor. Bazen daha önce denemediğimiz bir yöntemle ve zaman diliminde probleme yaklaşmak faydalı olabilir.


Psikopatlar gece çalışıyorlar.


Gecenin karanlık ve suça yatkın yanı bir yanı vardır. Araştırmalar psikopat özellikleri gösteren kişilerin de çoğunlukla gece aktif olduğunu gösteriyor. Bu çalışma tabi ki her gece insanının psikopat olduğunu kanıtlamıyor. Yalnızca psikopatların çoğunun birer gece insanı olduğunu gösteriyor.

Her insanın kronotipi -yani saatler dolayısıyla yaşadığı fiziksel ve duygusal değişimleri- farklıdır. İster gece insanı iste gündüz insanı olun, üretmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için koca bir gününüz var.


660 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page