top of page

Her Çocuk Özeldir

Her insan dünyayı kendi gözlüklerinden görür. Tüm yaşanmışlıklar, genetik faktörler ve çevre etkileri her bir birey için kişiliğini önemli ölçüde etkileyen ve şekillendiren etmenlerdir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır sözü burada da geçerlidir. Her birimiz bambaşka geçmişlerden geçerek geldik bu yaşımıza. Belki hep benzer şeyler yaşadık ama nihayetinde özgün ve biricik yaşamların sahibi olduk.


Çocuklar da aynen böyledir.


Onların geçmişleri belki biz yetişkinler kadar tecrübe barındırmaz. Fakat hem doğuştan getirdikleri hem de kısa da olsa tecrübelerinin getirdiklerine göre bir bakış açısı geliştirirler. Çocukların farklı yapılarından dolayı yaptığı davranışlar bize tuhaf gelebilir. Bu nedenle anne babaların çocukları üzerine iyi gözlemciler olabilmeleri gerekir. İyi bir gözlemci olabilmek için süper bir gücünüzün de olmasına gerek yok. Anne babalar, çocuklarını en iyi tanıyabilecek statüye sahiptirler. Onların doğumdan bugüne yaşadıklarına şahit oldular. Bu nedenle çocuğumu iyi tanımalıyım baskısını kendinizde hissetmeyin. Zaten çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.


İyi bir anne baba olmak bir mit değildir.


Günlük hayatın temposunda çocuklara vakit ayırmak zor olabiliyor. Vakit ayırsanız dahi iş ya da farklı meselelerle alakalı zihnininiz sürekli olarak dolu olduğu için onlarla geçirdiğiniz vakit ilerleyen yelkovandan fazla bir mana ifade etmeyebilir. Bu sebeple çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitlerde gerçekten orada olmanızı öneririz. Üstelik böyle yaparsanız, yani çocuğunuzla oyun oynarken ya da vakit geçirirken gerçekten orada olursanız sizde daha iyi hissedeceksiniz. Bu durum mindfulness araştırmaları tarafından defalarca kanıtlandı. Gerçekten şu anda kaldığımızda bizler çok daha iyi hissediyoruz. Üstelik çocuğumuzla, ona odaklanarak oyun oynadığımızda önümüze iki kapı açılıyor. Hem çocuğumuzla daha iyi vakit geçirerek onu gerçek manada gözlemlemiş oluyoruz. Hem de olduğumuz anda kaldığımız için bizde bulunduğumuz durumdan daha fazla zevk alıyoruz.


Çocukları anlamak güç gelebilir.


Çocuklar bir labirent gibi gözükebilir. Fakat onları anlamayı niyet ederek giriştiğiniz çabalar size çocukların çok basit ve anlaşılabilir olduğunu gösterecektir. Her çocuk özeldir. Sizin de çocuğunuz özel. Ve bu dünyada özel olduğunu hissetmesi ve anlaması gereken en önemli iki insan siz anne babalarsınız. Yetişkinliklerde yaşanılan problemlerin temelinde çok büyük çoğunlukla anne baba ilişkileri yatar. Kimse çocuğunun ileride böyle problematik durumlarla karşılaşmasını istemez.


O nedenle size kısa ve çok etkili bir reçete sunuyoruz;


Çocuklarınızı iyi gözlemleyin. Ve onları sevin. Sevgi tüm kapıların anahtarıdır.


29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page