top of page

Her Başarılı Erkeğin Arkasında Bir Kadın Var Mıdır?

Bireysel olarak sahip olduğumuz tüm başarılarımızda çevremizin olumlu ya da olumsuz pek çok etkisi vardır. Bazen çevrenizden biri size destek olarak başarınıza katkı sağlar bazen ise köstek olmaya çalışarak sizi daha fazla kamçılayarak başarılı olmanızda bir etken olur. Eşler ise yaşamımızda bize en yakın olan kişilerdir. Bu nedenle tüm başarı ya da başarısızlıklardaki payı yaşamı paylaştığımız gibi paylaşırız.


Brooke Feeney’in yapmış olduğu bir araştırma ise bu gerçeği kanıtlamış oldu. 163 evli çiftle yapılan bir araştırma da eşleriyle birlikte olan kocalara bir bulmacayı çözme ya da ödül için rekabete girme seçenekleri sunuldu. Yapılan gözlemler sonucu eşleri destekleyici ve cesaretlendirici olan kocalar rekabet etmeyi tercih ettiler. Aynı çiftleri 6 ay sonra incelediklerinde rekabeti tercih eden ve destekleyici eşleri olan çiftlerin çok daha mutlu olduklarını gördüler.


Bu araştırma her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözünün doğru olduğunu ortaya koydu. Eşler fikirlerini en önemsediğimiz kişilerdir. Onlarla en mahrem alanımızı paylaşırız. Durum böyle iken eleştiren ve sürekli olarak olumsuz yaklaşan eşlerden ziyade destekleyici ve cesaretlendirici olan eşlerin başarılı olmamıza önemli katkıları vardır.


Kadın Erkeği Rezil De Eder Vezirde


Eşlerin birbirini destekleyici olması oldukça değerlidir. Fakat kullandığımız sözler size cinsiyetçi gelmiş olabilir. Bu nedenle sadece erkeğin başarı ya da başarısızlıklarının değil, kadının başarılı olup olmamasında da erkeğin önemli bir rolü vardır. Destekleyici bir eşi olan kadınlarda daha başarılı olurlar.


Peki Daha Destekleyici Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

  • Problemlerinizi biriktirmeden çözün.

  • Eşinize ‘sana nasıl yardımcı olabilirim’ diye sorun.

  • Bazen eşiniz tek başına kalmak isteyebilir. Böyle bir durumda eşinize alan tanımanız gerekir.

  • İyi bir dinleyici olun. Dinlerken özellikle eşinizin sözünü kesmemeye özen gösterin.

  • Sevdiğinizi söyleyin.

  • Bir soruyu ne zaman ve nasıl soracağınızı iyi belirleyin.

  • Hedeflerinizi ya da planlarınızı paylaşacak zamanlar yaratın.

  • Eşinizi değiştirmeye çalışmayın. Sadece onu anlamaya çalışın.

  • Gününün nasıl geçtiğini sorun ama formaliteden olmasın bu soru. Cevabı ise gerçekten dinleyin.

  • Gerektiğinde özür dilemesini bilin.

Eşler her durumda birbirlerinin hayatına en büyük etkisi olan kişilerdir. Eşinizin size destek ya da köstek olması sizin başarınızı etkilediği gibi sizin destekleyici ya da köstek olucu tavrınız eşinizin başarılarını önemli ölçüde etkiler. Paylaştığınız yaşamın hem sizin hem eşiniz için daha güzel bir yer olabilmesi için destekleyici bir tutumda olmak gerekiyor.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page